Menu

Podstawowe informacje o crowdfundingu

crowdfunding w polsceJaka jest skala crowdfundingu? 2011 rok był pierwszym, kiedy idea zdobyła salony. Największy w tym czasie portal, kickstarter.com, pomógł w sfinansowaniu inwestycji za blisko 100.000.000 dolarów. Dla całego świata szacuje się, że rok 2011 wykreował projekty na łączną wartość 1,5 miliarda dolarów. W 2012 ta liczba powinna się co najmniej podwoić. Polska nie jest oczywiście pozostawiona na bocznym torze tego fenomenu. W tym samym czasie zrealizowana nad Wisłą zbiórki na łączną sumę kilkuset tysięcy złotych, które pozwoliły na zrealizowanie szeregu ciekawych przedsięwzięć. Jakie formy przyjmuje finansowanie społecznościowe? Zazwyczaj dzielimy wszystkie inicjatywy ze względu na to, jaki charakter mają wpłaty. Mówimy o systemach charytatywnych, za wynagrodzeniem oraz inwestycyjnych. Pierwsza z tych opcji nie gwarantuje nam tak naprawdę niczego, ponieważ nawet do końca nie można mówić o crowdfundingu. Jest to z grubsza po prostu zbiórka na dany cel i jeśli zbierający zdecyduje się potem jakoś podziękować ofiarodawcom, może to zrobić, ale nie musi.

Podstawowa metoda zbierania pieniędzy, metoda za wynagrodzeniem, tworzy stosunek prawny pomiędzy uczestnikami programu i jego autorem. Jest to forma przedpłaty, za pomocą której nabywamy bardzo określone świadczenia równego typu. Mogą to być dobra, usługi lub korzyści innego rodzaju. W finansowaniu inwestycyjnym stajemy się współwłaścicielami projektu. A co z nieuczciwymi przedsiębiorcami? To się zawsze może zdarzyć. Ponosimy ryzyko podobne do tego, co pojawia się przy pożyczaniu pieniędzy znajomym lub inwestując na giełdzie.

Przed przekazaniem swoich pieniędzy należy się upewnić, że ich odbiorca jest solidny, a przynajmniej jest w stanie wywiązać się ze swoich obietnic. Co różni crowdfunding i zbiórki publiczne? W przypadku zbiórek publicznych mamy do czynienia z bardzo mocno regulowanym przez państwo systemem, w którym można zbierać pieniądze na tak zwane cele społecznie pożyteczne. Za pomocą tego typu zbiórek mogą działać różne organizacje pozarządowe, które nigdy nie oferują żadnej rekompensaty i tylko realizują swoje działania na rzecz osób trzecich. Przekazujemy nasze pieniądze i wierzymy, że zostaną wykorzystane we właściwy sposób. W przypadku finansowania społecznego finansujemy konkretne przedsięwzięcie, które ma na celu zrealizowanie określonego projektu, który ma przynieść nam określone korzyści. Mogą być one niematerialne lub materialne, ale zawsze muszą mieć taka formę, by z ich dostarczenia dało się przedsiębiorcę rozliczyć.

Wspiera krakowski Festiwal Kolorów na Docen.to