Menu

Jak Crowdfunding z klienta uczyni Cię inwestorem?

crowdfunding w biznesieJak zapewne zauważyłeś na przestrzeni ostatnich lat, media społecznościowe znacznie zmieniły nasze postrzeganie świata i spędzanie wolnego czasu. W ten sposób pozyskujemy również nowe informacje i nie bez znaczenia było to również dla rozwoju ogólnie pojętej przedsiębiorczości. Bardzo dobrym przykładem może być w tym wypadku crowdfunding. Jest to nic innego, jak społecznościowe finansowanie projektów. W jaki sposób to działa i czym jest dokładnie? Otóż na dzień dzisiejszy w USA crowdfunding rozwija się w naprawdę szybkim tempie, niemniej jednak na rynku polskim jest to wciąż mało znane pojęcie. Gdybyśmy chcieli przetłumaczyć termin crowdfunding, to wyszłoby nam „finansowanie przez tłum”, nie jest to dosłowne tłumaczenie, aczkolwiek o to właśnie opiera się idea tego zjawiska. Generalnie cały wspomniany tłum, to pewna grupa inwestorów, która zgodziła się wpłacić dane sumy na rozwój projektu, który ich zdaniem budzi potencjał i ma szasnę na dalszy rozwój.

Niemniej jednak , należy podkreślić, że pomimo wpłaty środków cokolwiek z danego projektu wypali. W jaki sposób to wszystko działa? Otóż pomysłodawca projektu decyduje się umieścić informację o planowanej zbiórce na platformie finansowania, gdzie dokładnie opisuje pomysł i swoje założenia jak to ma wyglądać.

finansowanie od społeczności Przeważnie można na takiej aukcji w serwisie umieścić zdjęcia, multimedia i wszystko to, co może w jakiś sposób zachęcić przyszłych inwestorów do zgłaszania swoich wpłat. Oczywiście obok tego wszystkiego znajdują się najważniejsze liczby, czyli ile osób zainwestowało, ile przeczytało oraz jak duża kwota została do danego czasu uzbierana. Przeważnie założyciel akcji daje możliwość wpłaty kilku różnych kwot do wyboru, w zależności od możliwości danej grupy. Niekiedy w ramach danych kwot dołączane są różne gratyfikacje, aczkolwiek nie jest to norma. Teraz jednak rodzi się najważniejsze pytanie, czy twórcy tegoż projektu mogą na tym zarabiać? Rynek amerykański nie robi w tego typu sytuacjach żadnych problemów, niemniej jednak w naszym kraju nadal nie ma dokładnej regulacji prawnej, która by określała zasady crowdfundingu. To wszystko zaczęło się ponoć jeszcze w roku 1997 od pewnej grupy rockowej, która za pieniądze swoich fanów zrealizowała trasę koncertową. Uzbierali oni wtedy kwotę ponad 60 000 tysięcy dolarów.

Wspiera zbiórkę na nowy serwer dla portalu historia. org.pl