Menu

Finansowanie społecznościowe staje się popularne

zalety finansowania społecznościowego Od jakiegoś czasu możemy słyszeć takie pojęcie jak finansowanie społecznościowe. Czym więc ono jest? Jest to forma realizowania pewnych przedsięwzięć ze środków finansowych, które w małych częściach wnoszone są przez dużą liczbę osób. Mimo, że w Polsce jest to jeszcze norma forma działania mamy już kilka stron internetowych, gdzie każdy może zacząć pozyskiwać środki na wymarzony przez siebie cel. Zaletą takiej formy jest to, że nie trzeba mieć żadnych pozwoleń czy uprawnień, by zbiórkę prowadzić. Wśród serwisów tego rodzaju można wspomnieć:

• Siepomaga - serwis o charytatywnym charakterze. Prowadzone są tam przede wszystkim zbiórki na leczenie, dlatego cel, który chcemy tam umieści powinien przede wszystkim chwycić za cel osoby, które pojawiają się tam, by wpłacać środki.

• Docen.to - jest to serwis o nieco innym charakterze.

Tutaj przede wszystkim mają pojawiać się kreatywne pomysły, które zachęcą innych do wsparcia działań, które niekiedy mają również pewną ryzykowną formę. Poza tymi polskimi serwisami wspomnieć można jeszcze: WspieramTo oraz DoMore. Jeśli radzimy sobie z językiem angielskim możemy poszukać pieniędzy na zagranicznych serwisach, których funkcjonuje również bardzo wiele. Najlepszym przykładem będzie Kickstarter - jest to serwis, na którym opierają się również nasze rodzime serwisy crowdfundingowe.

Jeśli chodzi o finansowanie społecznościowe nie ma jednak konieczności korzystania ze zorganizowanych serwisów. Takie środki na realizację własnych celów można zdobywać przez zachęcenie większego grona odbiorców do swoich pomysłów. Można tego dokonać między innymi przez swoją stronę internetową, bloga a także przez tak bardzo popularne serwisy społecznościowe. Dzięki zmianom w prawie od połowy roku 2014 zbieranie pieniędzy na własne cele nie jest zbiórką publiczną, dlatego nie trzeba uzyskiwać zezwoleń. Możemy więc zwracać się o wpłaty na nasze konto. Jeśli darowizna od jednej osoby nie będzie większa niż 4902 złote nie będziemy musieli płacić podatku od darowizny.

Wspiera krakowski Festiwal Kolorów na Docen.to